Blog používateľa VitalCanary

Legislatíva chovu Európskej fauny

Postup registrácie chránených živočíchov v súlade s § 42 zákona č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny. Platný aj v roku 2018.

Obrázok

Registrácia chovateľa

Vyplniť tlačivo „Žiadosť o pridelenie evidenčného čísla“ a tlačivo odoslať na adresu: Štátna ochrana prírody, vedecký orgán, Jeséniova 17D, 831 01 Bratislava. (Kancelária vedeckého orgánu SR na adrese sídli na adrese: Bukureštská 4, 812 35 Bratislava, tel.: 02/ 642 839 82)

Slovenčina

Melanínové jedince

Štandard pre melanínové vtáky

Na rozdiel od lipochrómových jedincov je pigment melanínových kanárikov viditeľný.

Termíny: Intenzívny, neintenzívny a mozaikový určujú kategóriu všetkých melanínových variácií s červenou alebo žltou základnou farbou vrátane slonovinových jedincov. Na lipochrómové zafarbenie platia rovnaké požiadavky ako pre čisto lipochrómové jedince. Melanínové čiarkovanie bude ovplyvnené samotnou kategóriou, na čo je potrebné pamätať.

Slovenčina

Saténová mutácia - Štandard C.O.M

Obrázok

Saténová mutácia je charakterizovaná úplnou neprítomnosťou čierneho eumelanínu a phaeomelanínu. Prítomný je len zosvetlený hnedý eumelanín, ktorý má červeno béžové zafarbenie. Zafarbenie na hlave, chrbte a krídlach vytvára jasné a pritom jemné a krátke čiarkovanie. Červeno béžová farba vytvára na jasnom podklade krásny kontrast. Zobák, nohy a pazúriky sú prirodzenej, telovej farby.

Slovenčina

Saténová mutácia (kanárov) - všeobecne

ObrázokSaténová mutácia sa v Európe objavila koncom 70-tych rokov. Pôvodne sa myslelo, že sa Saténová mutácia vyskytuje vo všetkých 4 klasických sériách (Čiernej, Achátovej, Hnedej a Izabelovej). Neskôr sa však preukázalo, že Saténová mutácia existuje len v Izabelovej a Achátovej sérii. Saténová mutácia je viazaná na pohlavie. Efekt Saténovej mutácie sa prejavuje úplným potlačením prítomnosti čierneho eumelanínu a skoro úplným potlačením hnedého phaeomelanínu. Hnedý eumelanín je prítomný dole pri kostrnke a na hornej strane peria. Oči sú jasne červené, páperie má v Izabelovej sérii béžovú farbu, v Achátovej sérii je páperie bledšie ako v Izabelovej. Zrohovatelé časti (zobák, nohy a pazúriky) sú v oboch verziách telovej farby.

Slovenčina

Práve vyliahnutý

Vyliahnuté mláďa kanárika meria necelé 2 centimetre, je slepé, má len pár chumáčikov páperia a zatiaľ nevydáva nami počuteľné zvuky. Pri dobrej starostlivosti svojich rodičov sa však zákon vtáčieho života v správnom čase postará o všetko potrebné.

Slovenčina