Saténová mutácia (kanárov) - všeobecne

ObrázokSaténová mutácia sa v Európe objavila koncom 70-tych rokov. Pôvodne sa myslelo, že sa Saténová mutácia vyskytuje vo všetkých 4 klasických sériách (Čiernej, Achátovej, Hnedej a Izabelovej). Neskôr sa však preukázalo, že Saténová mutácia existuje len v Izabelovej a Achátovej sérii. Saténová mutácia je viazaná na pohlavie. Efekt Saténovej mutácie sa prejavuje úplným potlačením prítomnosti čierneho eumelanínu a skoro úplným potlačením hnedého phaeomelanínu. Hnedý eumelanín je prítomný dole pri kostrnke a na hornej strane peria. Oči sú jasne červené, páperie má v Izabelovej sérii béžovú farbu, v Achátovej sérii je páperie bledšie ako v Izabelovej. Zrohovatelé časti (zobák, nohy a pazúriky) sú v oboch verziách telovej farby.

Najčastejšie chovaná je Saténová mutácia v Izabelovej sérii. Kvôli celkovému vzhľadu, sú uprednostňované vtáky, ktoré majú sýte a neprerušené výrazné čiarkovanie (hnedý eumelanín). Toto čiarkovanie sa začína na hlave a postupuje okolo hrude na krídla. Uprednostňované je aj jemne béžové zafarbenie chvostových pier a letiek. Achátová séria Saténov sa skoro vždy prejaví bez pigmentácie. Len výnimočne je malé množstvo hnedého zafarbenia zjavné na chvostových perách a perách letiek a to ako veľmi zaujímavé bledé čiarkovanie. Aj keď Saténu v Achátovej mutácii obvykle nie je priradená výstavná kvalita, nie je žiaden dôvod na to, aby takýto vták nebol použitý do chovného páru.

Za účelom zlepšenia farby a rozloženia čiarkovania je párenie s klasickým hnedým vtákom vhodnou voľbou, pričom výsledné vtáky budú  nesaténové, t.j. Hnedé samce nositele Izabely a Saténu, resp. Hnedé samice, bez ďalšej mutácie. Vtáky z klasickej Hnedej série, určené na párenie so Saténom by mali prejavovať výrazné neprerušované eumelanínové čiarkovanie, zatiaľ čo hnedé phaeomelanínové znaky majú byť potlačené na minimum. Pamätajte, že len samce sú nositeľmi Saténu. Satény sa môžu objaviť vo všetkých základných farbách (bielej, žltej, červenej aj slonovinovej) a všetkých typoch peria. Vďaka kontrastu farieb patria verzie s bledším lipochrómom medzi tie najkrajšie. S tohto dôvodu je v chovoch popri Bielej, Slonovinovej a Žltej verzii najviac rozšírenou verziou červenej farby Mozajka.

S ohľadom na na pohlavie viazanej dedičnosti môžu saténoví resp. normálny vtáci nositele Saténu vzísť z nasledovných párov:

1) Satén 1.0 x Satén 0.1 = Satény 1.0Satény 0.1

2) Normál nositeľ Saténu 1.0 x Satén 0.1 = Satény 1.0, Satény 0.1, Normál nositele Saténu 1.0Normál 0.1

3) Satén 1.0 x Normál 0.1 = Normál nositele Saténu 1.0, Satény 0.1

4) Normál 0.1 x Satén 0.1 = Normál nositele Saténu 1.0, Normál 0.1

5) Normál nositeľ Saténu 1.0 x Normál 0.1 = Satény 0.1, Normál nositele Saténu 1.0, Normál 1.0, Normál 0.1

Dr. Stefan Koudis

Pôvodný článok v anglickom jazyku

Slovenčina
suborr: 
Kategória: 
Zdieľajte článok s priateľmi: